Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular
Aklınızda soru işareti kalmasın
Siz değerli ziyaretçilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.

Sünnetçi Kadir Mutlu kimdir?

Sünnet operasyonu sünnet kliniği tarafından sağlanan steril şartlarda yapılmalıdır. Uzman sünnetçi tarafından yapılan sünnet her zaman çocukların ruhsal ve fiziksel sağlığı açısından önemlidir. Sünnet kliniği çocukların sağlığını öncelikli tutmanın yanı sıra daha iyi hissetmelerini sağlayan dekorasyonları ile sürecin korku dolu değil keyifli olmasını sağlar. İlk akla gelen sünnetçi Ankara şehrinde yaşayanlar için yıllarını mesleğine adamış olan Kadir Mutlu’dur. İnsanlar çocuklarının sağlığını bu şekilde tanınmış uzman bir sünnetçi ve kliniğe emanet etmelidir.

Sünneti kimler yapmalıdır?

Sünnet işlemi uzun yıllar boyunca sağlıklı olmayan ortamlarda sünnetçiler tarafından yapılsa da işlem için hijyenik bir sünnet kliniği seçilmelidir. Sünnet esnasında oluşabilecek komplikasyonların sağlıklı ve hızlı bir şekilde çözülmesi, sürecin ağrısız bir şekilde ilerlemesi için sünnet işleminin uygun ortamda güvenilir sünnetçi olabilecek eğitimli kişiler tarafından yapılması gerekir. Yeni yasalarla birlikte sünnetin uzman doktorlar tarafından klinik ortamda yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Çocukların bu süreci herhangi bir şekilde acılı ve zorlu geçirmeleri psikolojilerinin bozulmasına neden olacağından dolayı sürece hakim olan uzman bir kişinin sünneti yapması önemlidir. Sünnet yarasının kısa sürede iyileşmesi, ağrının az olması ve sünnet sonrasında hissedilen ağrının çocuğun psikolojisine zarar vermeyecek seviyede olması için uzman sünnetçi tarafından uygulamanın yapılması gerekir.

Sünnet operasyonu nasıl oluyor?

Sünnet sağlık açısından önemli bir operasyon olmanın yanı sıra cerrahi bir operasyon olması sebebiyle önemlidir. Steril bir ortamda yapılması gereken operasyon için sünnet kliniği tercih edilmesi tavsiye edilir. Uzman sünnetçi Kadir Mutlu tarafından gerçekleştirilen operasyon çocukların bu süreci daha sağlıklı ve korkusuz bir şekilde atlatmasını sağlar. Hijyenik bir ortamda, steril edilmiş cerrahi aletlerle yapılan sünnet operasyonu kısa sürede iyileşen ve çocuğun acı çekmemesini sağlayan bir operasyon olarak kolayca atlatılabilir. Bu nedenle sünnet operasyonun sünnet kliniği şartlarında yapılması kesinlikle sünnet düğünü ortasında uygun olmayan bir ortamda yapılmaması önerilir.

 

Neden sünnet oluyoruz?

Sünnet olmanın iki temel nedeni vardır. Bunlardan ilki dini vecibelerini yerine getirmek, gelenek ve göreneklere uygun yaşamaktır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in yaptıklarını ve söylediklerini uygulamak İslam dininde oldukça önemli bir yere sahiptir. Dini açının yanı sıra sünnet olmanın bir diğer nedeni ise uygulamanın daha sağlıklı olmasından dolayıdır. Sünnet olmanın erkeklerde penile kanseri olma riskini azalttığı kanıtlanmıştır. Son dönemlerde yapılan araştırmalar sünnet olan erkeklerde idrar yolu enfeksiyonlarının daha az görüldüğüne dair bulgular elde etmiştir. Ayrıca sünnetli olanın AIDS olma ihtimalini de azalttığı gözlemlenmiştir. Sünnet hangi amaçla yapılırsa yapılsın mutlaka sünnet kliniği tercih edilmeli ve uzman sünnetçi tarafından uygulama yapılmalıdır. Aksi takdirde çeşitli komplikasyonlar ve istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Sünnette örf ve âdetler.

Sünnet kültürümüzde dini bir görev olmanın yanı sıra gelenek ve göreneklere uymak için de oldukça önemlidir. Sünnet düğünü yapmak Türk kültüründe oldukça önemli bir yerdir. Çocuğun erkekliğe ilk adımı olarak görülen ve neşe içerisinde kutlanan bir düğün olan sünnet düğünlerinde birbirinden güzel adetler uygulanır. Sünnet çocuğu özel kıyafetlerle gezdirilir, çocuğa özel yatak hazırlanır, mevlit düzenlenir ve insanlar ağırlanır. Sünnet fotoğrafçısı, çalgıcı, yemek dağıtıcı gibi insanlar düğünlerin daha keyifli geçmesini sağlar. Sünnet düğünü yapanlar sünneti genellikle ev ortamında ya da düğün esnasında yaptırmayı isteseler de sünnet kliniği sünnetin yapılması için en doğru yerdir. Uzman sünnetçi tarafından yapılan bir sünnet sonrasında düğün yapmak hem daha sağlıklı hem de çocuk için daha az yorucu olur.

Dinimizde Sünnet

Sünnet İslami dinine ait bir terimdir ve tarz, yol anlamına gelir. Kur’an-ı Kerim’de bulunan emirler dışında peygamberin yapmış ya da tavsiye etmiş olduğu söz ve takdirlere sünnet denir. Sünnet olmak İslam dünyasında oldukça yaygın bir sünnettir. Sünnet olmak sünnet-i hüda olarak adlandırılan başka dinlerde yer almayan ancak İslam dinin ayırıcı özelliği olan uygulamalardır. Müslüman erkeklerin sünnet olması da sünnet-i hüdalar arasında yer almaktadır. Ergenlik çağına gelen tüm Müslüman çocukların sünnet olması gerekir. Hatta sonradan İslamiyet seçen erkeklere de 80 yaşına gelmiş olsalar bile sünnet olmaları söylenilir. Sünnet olmak peygamber adetleri arasında yer alır ve Hz. Muhammed sünnet olmayı fıtrat olan şeyler arasında buyurmuştur.

Tıpta Sünnet

Sünnet İslam dininin gereklilikleri neticesinde ülkemizde tercih edilen bir uygulama olsa da bazı durumlarda sünnet yaptırmak zorunludur. Tıbbi olarak sünnet yapılması gereken durumlarda sünnet kliniği ve uzman sünnetçi ile bu operasyonun yaptırılması önerilir. Sünnet derisinde meydana gelen iltihaplar, sık tekrar eden idrar yolu iltihapları, doğumsal olan idrar yolu hastalıkları, idrar yapmanın zor olması ve sünnet derisinde balonlaşma meydana gelmesi sünnetin acilen yapılmasını gerektiren durumlardır. Bu tür durumlarda sünnetçi tavsiye eden uzmanlarla ve benzer sorunları yaşayan kişilerle iletişime geçmek doğru tercihi yapmanızı sağlar. Hemofili gibi kan rahatsızlıklarına sahip olan çocukların sünnetlerinin mutlak suretle sünnet kliniği tarafından sağlanan özel ortamda, doğru ilaçlarla ve müdahaleler ile gerçekleştirilmesi gerekir.